- gramatura – 90 – 120g/m²
- wiskoza 100%
Opis tkaniny poniżej
Artykuł za: www.miękkie.com
Wiskoza – co to za materiał?
Jedną z najpopularniejszych tkanin, zaraz obok bawełny, jest wiskoza. Materiał ten cechuje się wyjątkową przewiewnością. Pozwala skórze oddychać i jest idealny na lato. Mogłoby się wydawać, że jest więc to wyrób naturalny. W praktyce jest jednak nieco inaczej.
Wiskozę zalicza się do grupy materiałów sztucznych. Wytwarza się ją co prawda z surowca naturalnego, jednak podczas produkcji musi przejść przez wiele różnych procesów. Mimo to wiskoza jest jednym z najlepszych dla naszego ciała materiałów. Jest lekka, zwiewna, przyjemna w dotyku i niezwykle praktyczna.
Jak powstaje wiskoza – tkanina celulozowa?
Wiskoza jest tkaniną wytwarzaną z celulozy. Tę pozyskuje się z różnego rodzaju drzew – zarówno liściastych, takich jak dąb czy buk, jak i iglastych (w znaczącej większości przypadków jest to sosna).
Podczas procesu jej produkcji możliwe jest uzyskanie różnych rodzajów materiału. Może on być zbliżony zarówno do bawełny, jak i jedwabiu, wełny czy poliestru. Czyni to z wiskozy materiał niezwykle uniwersalny, który można wykorzystać podczas tworzenia różnego rodzaju odzieży. Wszystko zależy oczywiście od procesów użytych w trakcie produkcji.
Do głównych zalet tkaniny wiskozowej można zaliczyć fakt, iż jest ona bardzo przyjazna dla skóry oraz przewiewna, co czyni z niej idealny materiał na letnią odzież. Skuteczne wchłanianie wilgoci, gwarancja wysokiego poczucia komfortu podczas noszenia – to najważniejsze zalety, przez które ceniona jest wiskoza. Materiał ten będzie więc idealny niemalże dla każdego.
Praktyczna wiskoza – materiał z ogromem zalet!
Wiskoza to także tkanina, dzięki której niemalże nie będziesz się pocić. Wykazuje bowiem właściwości higroskopijne i “oddaje” wytworzoną przez ciało wilgoć do otoczenia. Co ciekawe, materiał jest także hipoalergiczny. Nie podrażnia nawet tego najdelikatniejszego naskórka. Polecany jest więc dla alergików oraz osób ze skłonnością do tzw. potówek. Może być także noszony przez osoby z AZS czy łuszczycą.
Czy jeszcze coś może zaoferować Ci wiskoza? Tkanina ta pięknie podkreśla sylwetkę, delikatnie się na niej układając. Z jej pomocą każda kobieta będzie wyglądać stylowo i elegancko!
Czy wiskoza ma jakieś wady?
Niestety nie powstał jeszcze żaden materiał, który byłby całkowicie wolny od wad. Podobnie będzie w przypadku wiskozy. Za jej minus można uznać zdolność do odkształcania. Podczas noszenia wykonanej z niej odzieży, możesz zauważyć zmianę kształtu w miejscach, w których materiał najbardziej pracuje. Na szczęście po praniu wszystko wraca do normy!
Wiskoza jest także podatna na gniecenie. Po każdym praniu konieczne będzie jej wyprasowanie. Tutaj mamy jednak dobre wieści – wystarczy kilka ruchów gorącym żelazkiem, by materiał stał się idealnie gładki.
O taką tkaninę trzeba także wyjątkowo dbać. Dzięki temu zachowa swoje cudowne właściwości, a wykonana z niej odzież będzie cieszyć każdego przez długi czas.
Jak dbać o wiskozę?
Zaopatrując się w odzież z wiskozy, warto zdawać sobie sprawę z konieczności stosownej jej pielęgnacji. Prana w niewłaściwy sposób czy nieodpowiednio suszona (należy robić to w przewiewnym miejscu, rozkładając na płasko) może z łatwością ulec rozciągnięciu lub skurczeniu.
Tego typu ubrania najlepiej prać ręcznie, w niskich temperaturach, z dodatkiem łagodnych środków czyszczących. Zdecydować można się tu także na pranie chemiczne.
Nie zaleca się prania kolorowej wiskozy w żelach czy kapsułkach – tego typu płynne detergenty mogą przyczynić się do odbarwienie druku i utraty jego naturalnego, estetycznego wyglądu.
A jak suszyć ten materiał? Wiskoza wymaga, tak jak już wspominaliśmy, płaskiego podłoża. Wieszając ją, niestety możesz sprawić, że tkanina nieestetycznie się rozciągnie. Do tego pamiętaj, aby ubrania z niej uszyte idealnie wyschły. W innym przypadku może pojawić się w nich pleśń.